Мать, 24 февраля 1960г.

Досвiди вищих Реалій (Афоризми Шрі Ауробіндо з коментарями Матері)

Мать, 24 февраля 1960г.

Афоризм 3

Афоризми Шрі Ауробіндо з коментарями Матері

Коли доводиться говорити, здоровий глузд заявляє: «Скажу — так»; але Бог вилучає слово з вуст моїх й губи вимовляють дещо інше, від чого розсудливий розум тремтить.

When I speak, the reason says, “This will I say”; but God takes the word out of my mouth and the lips say something else at which reason trembles.

 

Коли Шрі Ауробіндо каже «Я», він розповідає про себе, свій власний досвід. Нам хотілося б сказати, що його висловлювання символічні і звернені до багатьох людей, але це не так.

Випадок, коли ви промовляєте не те, що мали намір сказати, а кажете щось інше є достатньо розповсюдженим; та Шрі Ауробіндо каже тут про протилежне цьому випадку. Іншими словами: коли ви спокійно сидите вдома і, використовуючи усю широту розуму приймаєте рішення що та як сказати, це – цілком розсудливо; та часто-густо, коли ви починаєте говорити, несподівано втручаються нижчі імпульси, неочікувані, необачливі емоції, вітальні реакції, які заволодівають мовленням, вимушуючи казати таке, що не слід було б промовляти

В афоризмі йдеться про той же феномен, але, як я вже казала, все як раз навпаки. Замість підсвідомих імпульсів, які вимушують говорити збуджено та пристрасно, мовленням заволодіває натхнення, що надходить зверху, світло та знання, які перевищують дію розуму. І саме вони примушують вимовляти те, що не може бути народжено навіть найбільш освіченим та проінформованим розумом.

Шрі Ауробіндо каже «розум тремтить», оскільки ці вищі істини завжди постають в сфері розуміння людини у вигляді парадоксів та одкровень, які суперечать розуму. Не тому, що він не здатен сприйняти те, що надходить з більш високих планів свідомості, а тому, що ці одкровення завжди випереджають, набагато випереджають все зрозуміле, все із чим розум погодився. Багато із того, що сьогодні наше розуміння вважає розважливим, в минулому виглядало парадоксально, безрозсудно. Можливо, а хтось скаже – безумовно, несподівані, парадоксальні, революційні одкровення, які проявляються в сьогоденні, вимушуючи розум здригатися, із часом стануть досить обґрунтованим знанням, яке в свою чергу тремтітиме перед новими одкровеннями.

Саме відчуття чогось, що постійно рухається, прогресує, трансформується Шрі Ауробіндо і намагається передати своїми короткими висловлюваннями, які певною мірою вражають з точки зору поточного розуміння речей. Ці висловлювання мають підштовхнути нас вперед, надати відчуття  повної відносності усього проявленого в цьому світі, відчуття всесвіту, який постійно змінюється, перебуває у вічному русі до більш високої та величної Істини.

Сьогодні для нас супраментальна трансформація є вираженням найвищої Істини, це –  революція, яку ми мусимо здійснити на Землі; безумовно, що більшість людей повинна переживати її, як дещо абсолютне, інакше вони не зможуть її втілити. Але Шрі Ауробіндо наполягає: нам не слід забувати, що це абсолютне все ж постає відносним, що будь-який прояв завжди буде відносним до більш абсолютного Абсолюту, до того Не-Проявленого, яке проявить себе в майбутньому.

26 вересня 1958 года


[1] Це зауваження говорить про те, що питань було декілька. Мати знайомилася з ними заздалегідь, узагальнюючи. Тому текст коментаря не містить самих питань. Це – рішення Матері, яка сама готувала текст до публікації.

[2] Див. коментар до афоризму 1.